TAPTAZE
Ana Sayfa / Otomobil / Ford Fiesta 1.25 Trendx

Ford Fiesta 1.25 Trendx

Ford’un B sınıfında elini güçlü kılan modeli olan Fiesta her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor. Sınıfına göre malzeme kalitesi ile öne çıkan araç 1.25 motoruyla 82 beygirlik güç üretiyor.

Bu araca tam anlamıyla şehir arabası diyebiliriz. Ancak ne yazık ki bu motor seçeneğinde otomatik vites sunmuyor Ford. Ototmatik istiyorsan 1.6 dayatıyor kullanıcısına.

Trend donanım ile arasında  bin lira fark olmasına rağmen sunduğu opsiyonlar bence tatmin edici. Ha yıl olmuş 2016-2017 donanımlar genel olarak yeterlimi hayır! Kötünün iyisinden bahsetmeye çalışıyoruz. Hala daha hız sabitleyicinin opsiyon olması mesela içler acısı.

Bahsettiğim bin lira farkı ödeyenlerdenim bende.

Bunun karşılığında:

  • 15″ alaşım jantlar
  • Karartılmış arka camlar
  • Hız kontrol sistemi

Opsiyonlarına sahip oldum.

Ancak teknolojinin geldiği seviye ortadayken aracın markasıda Ford iken arka frenlerin kampana oluşu berbat bir tercih olmuş. Aracın kısa mesafe frenlemesi gerçekten sıkıntılı. Tampon kırdım bu yüzden. Araştırırsanız bir çok insanda bu konudan şikayetçidir. Hemde öyle aşırı hızda felan değil bildiğiniz 30-40 km hızlarında başına geliyor insanın.

Hala daha 4 camın otomatik olmayışı yine dezavantajlarından birisi.

Bu aracın günümüzde bir avantajından bahsedecek olursak eğer malum ülkemizdeki vergi politikasına göre diğer motor seçeneklerinden daha düşük vergi dilimine giriyor olması. Hadi buna sevinelim. (Ağlanacak halimize.)

Ön kokpitten biraz bahsetmek gerekirse üst kısımlarda yumuşak bir doku kullanılmış. Bence Polo’dan kaliteli bu konuda. “Polo bilindiği üzere B sınıfının en iyi aracı genel kanıya göre.”

Direksiyon gerçekten tepkileri iyi dokunma hissi ise gayet hoş.

Diğer yandan havalandırma için koydukları orta konsoldaki kocaman tekerlek kullanışsız olmuş.

Aracın ses sisteminede değinmek istiyorum toplamda 6 hoparlör mevcut. 4 önde 2 arkada. Ve ses kalitesi oldukça iyi bir çok C segment araca göre hatta abisi Focus’a göre bile. Polo’dan da iyi bu arada.

Araç uzun yolda gidişi normal ama yokuşları tırmanmak konusunda çok başarılı değil. Mesela turbo destekli 1.2 Polo tam bir keçi. Biraz da sabırsızsanız o yolculuk sizin için çekilmez bir hal alabilir.

Yakıt konusuna da unutmadan değinmekte fayda var. Araca yaklaşık 2 yıldır biniyorum hiç tasarruf yapmak için belirli kurallara uyarak kullanmadım. İlk zamanlarda hatta ilk yıl diyelim araç 7-7.3 litre arası yakıt ortalaması gördüm. Daha sonra bu değer 6.5-6.8 değerlerine düştü. Sevinmedim desem yalan olur. Tabii sunduğu performansa göre bence yakıt halen daha fazla ama atmosferik motordan daha iyisini beklemek hayalcilik olur.

Arka taraf dar doğal olarak araç zaten B sınıfı bazı şeyler sorun değil sınıf gereği olması gerekiği gibi. Adamlar doğal olarak C sınıfına yakın bir oturma pozisyonu sunmuyorlar.

Bagajına gelecek olursak eğer küçük çocuğunuz var ise bir bebek arabası direk katlediyor. Hatta şu büyük tekerleklilerden ise enine sığmıyorlar. Sök-tak yapıyorsunuz her seferinde yada hafif eğik koyarak bir şekilde sığdırabilirsiniz.

Araç ile ilgili ordan burdan daldan dala bir kaç yorumda bulundum. Sizinde fikirleriniz var ise yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Aracın özellikleri ise aşağıdaki gibidir.

Gövde rengi ön/arka tamponlar
Gövde rengi elektrikli, ısıtmalı ve sinyalli yan aynalar
Gecikmeli sönen farlar
Gündüz yanan ön farlar
Gövde rengi kapı kolları/bagaj kolu
Gövde rengi arka spoiler
Elektrik Destekli Direksiyon Destek Sistemi
Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu
Tek tuşla açılıp kapanabilen elektrikli ön camlar
Manuel klima
Yol bilgisayarı
Ford Eco Mode
Direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalabilen müzik sistemi
USB ve Aux-in bağlantı noktası
Deri kaplı vites topuzu (sadece manuel vitesli modellerde)
Sürücü ve ön yolcu ön hava yastıkları
ABS & EBD (Elektronik Fren Gücü Dağıtım Sistemi)
ESP (Elektronik Denge Programı)
HLA (Yokuş Kalkış Destek Sistemi)
MyKey

Trend donanıma ek

15” alüminyum alaşımlı jantlar
Karartılmış arka camlar
Hız Kontrol Sistemi
3 kollu deri direksiyon simidi

Yazar: MİNİYORUM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir